BOOTFITTING

Data dodania: 2019-01-18

Czym jest bootfitting?

To nic innego jak personalizacja butów dla konkretnego narciarza. Musimy być świadomi, że każdy z nas posiada niepowtarzalne stopy, co więcej prawa i lewa stopa nie są symetryczne. Zazwyczaj jest to niewielka różnica, lecz czasami różnią się dosyć znacznie. Żadna para butów prosto z półki nie będzie idealnie dopasowana. Dlaczego?

Nasze stopy składają się z 26 kości, 33 stawów, 20 mięśni oraz 107 więzadeł. Skorupa buta narciarskiego jest sztywna. Aby prawidłowo przenosić energię ze stóp na buty i dalej na narty, musimy jak najlepiej dopasować but do stopy. Ze względu na dużą liczbę kości i ich ruchomość należy przejść przez proces dobierania butów i ich personalizacji dla uzyskania idealnego „trzymania”.

Na wstępie…

But narciarski składa się z trzech elementów: skorupy, buta wewnętrznego i wkładki. Wszystkie te elementy są tak samo ważne. Jeżeli zaniedbamy jeden z nich, nie osiągniemy właściwego rezultatu. My – bootfitterzy,  jesteśmy od tego, aby zapewnić idealne dopasowanie buta do stopy.

Po pierwsze…

Wszyscy wiemy, że buty muszą mieć właściwy rozmiar na długość. Ale nie każdy wie, że ważna jest również szerokość, objętość i kształt. Pierwszy etap jest odpowiedzialny za właściwy dobór skorupy która nadaje butowi sztywność. W naszym salonie najpierw mierzymy i badamy stopy. Dopiero po właściwym wywiadzie i zmierzeniu stóp przechodzimy do przymierzania, w skarpetach narciarskich rzecz jasna.

Po drugie…

Jeżeli mamy już wybrany konkretny model butów przechodzimy do doboru wkładek, które zapobiegają zapadaniu się stopy i podnoszą zarówno komfort, jaki i precyzję prowadzenia nart. Wkładki dzielimy na dwa rodzaje: pierwsze po dobraniu docinamy i wkładamy od razu do butów, drugie przed włożeniem do butów musimy odpowiednio uformować do stóp. Proces ten nazywamy personalizacją wkładek i wykonujemy go na specjalnej maszynie. Osobno prawą, osobno lewą nogę kładziemy na maszynie i za pomocą podciśnienia formujemy kształt wkładek. Od tego momentu wkładki są niepowtarzalne i pasują tylko do naszych stóp. To drugi element buta którego proces dopasowania mamy za sobą.

Po trzecie…

Zostaje mam trzeci element czyli but wewnętrzny. Większość z nich można formować termicznie. W ten sposób mamy w pełni dopasowany but narciarski. W tym momencie proces jest już zakończony.

HAWX ULTRA 110 S

To jednak nie wszystko…

Osoby, które odczuwają punktowy ucisk mogą przynieść buty do punktowego odbarczania. Poszerzamy skorupę buta w miejscu ucisku. Zwiększenie objętości w danym punkcie likwiduje ból i dyskomfort.

 

Z kolei osoby, które mają problem z nadmiarem przestrzeni w bucie mogą je przynieść, aby zredukować tą objętość. Pamiętajmy jednak, że zawsze dużo łatwiejsze jest zwiększenie objętości niż jej zmniejszenie. Dlatego zapraszamy do naszego salonu, aby od razu dobrze wybrać buty i cieszyć się komfortem i precyzją prowadzenia podczas zimowych wyjazdów na narty.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies OK, AKCEPTUJĘ