Nie znalazłeś produktu, który Cię interesuje? Zadzwoń i zapytaj! 32 42 48 750

Wkładki SIDAS do butów narciarskich

Jak działają specjalistyczne wkładki narciarskie i po co je stosować?

Stabilizacja łuku podłużnego stopy

Wkładki narciarskie umożliwiają bezpośrednie przekazywanie impulsu ze stopy na but narciarski i nartę bez utraty energii przeznaczonej na obniżanie się sklepienia podłużnego. Sztywny materiał, z którego zbudowane są indywidualne wkładki Sidas Custom, zapewnia łukom stopy optymalne wsparcie. Niwelują opóźnienie między reakcją kończyny dolnej a zmianą ustawienia narty, dzięki czemu zmiana kierunku jazdy odbywa się natychmiast. 

Stabilizacja stopy wkładką jest szczególnie istotna w przypadku stopy płasko-koślawej czyli takiej, której łuk podłużny nadmiernie się wypłaszcza, a tyłostopie nadmiernie pochyla się do środka (pięta koślawi się). Stabilizacja tyłostopia i łuku podłużnego za pomocą wkładki pozwala ograniczyć ruch nadpronacji, dzięki czemu:

– niwelujemy nieprzydatną biomechanicznie amplitudę ruchu stopy wewnątrz buta narciarskiego, 

– pięta nie pochyla się tak mocno do środka,  w związku z czym zapobiegamy dociskowi kostki przyśrodkowej do skorupy buta narciarskiego. 

Należy pamiętać, że wkładki narciarskie nie są typowymi medycznymi wkładkami korekcyjnymi, niemniej jednak doświadczenie osoby wykonującej indywidualne wkładki narciarskie pozwala uformować je w taki sposób, by uzyskać optymalną  pozycję stopy w bucie narciarskim.  

Równomierne podparcie stopy na jej całej powierzchni

Poprawa dystrybucji obciążeń, tj. redukcja nacisków skumulowanych pod piętą i przodostopiem pomaga niwelować ryzyko przeciążeń w tych obszarach stopy. Zastosowanie wkładek wspiera profilaktykę bólów pięty oraz bólów stopy związanych z płaskostopiem poprzecznym. 

Zapobiegają przesuwaniu się stopy w bucie

Wkładki narciarskie likwidują siły ścinające prowadzące do mikrourazów, otarć oraz odcisków na skórze. Poprawa stabilności stopy w bucie narciarskim zapobiega włączaniu się do pracy mięśni kompensacyjnych, których aktywność jest zbędna. Przykład stanowi podświadome podkurczanie palców, aby nie stracić kontaktu stopy z podłożem – nadmiernie aktywne stają się wtedy mięśnie zginacze długie palców. Przewaga aktywności mięśni długich nad krótkimi może prowadzić do zaburzeń równowagi mięśniowej i powstawania deformacji szponiastej lub młotkowej palców.

Wkładki narciarskie – dla kogo?

Wkładki narciarskie to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich miłośników białeg szaleństwa. Jakie korzyści wynikają z ich zastosowania? Pozwoliliśmy sobie podzielić je na 4 grupy:

Zawodowi sportowcy 

Różnica w odczuciach między użytkowaniem wkładek standardowych a wkładek specjalistycznych jest na tyle istotna, że zawodowi sportowcy nie wyobrażają sobie treningu bez profesjonalnych wkładek narciarskich. Maksymalna precyzja sterowania nartą oraz profilaktyka przeciążeń to najważniejsze korzyści, które odnoszą osoby użytkujące wkładki narciarskie SIDAS. 

Osoby rekreacyjnie jeżdżące na nartach 

Wkładki narciarskie zapewniają komfort oraz lepsze „czucie buta” podczas jazdy na nartach. Początkujący narciarze zyskują większą pewność i poczucie kontroli nad nartami. 

Osoby cierpiące na bóle stóp

Jeśli zdarzają się momenty, w których musisz zrobić sobie przerwę z powodu dolegliwości bólowych odczuwanych w obrębie stóp, wkładki narciarskie mogą w pewnym zakresie złagodzić te dolegliwości. 

Osoby z problemem marznących stóp

Specjalne modele wkładek z warstwą wierzchnią wykonaną z wełny merynosowej zapewniają dodatkową izolację cieplną, chroniąc stopy przed wychłodzeniem. W ofercie SIDAS znajdują się również podgrzewane wkładki narciarskie, które dzięki regulowanej intensywności grzania zapewniają stopom optymalny mikroklimat i komfort cieplny. 

Wkładki gotowe, dobierane do typu stóp – Sidas Winter 3Feet

Wkładki narciarskie Sidas Winter 3Feet stanowią podstawowe rozwiązanie dla osób, które w pewnym stopniu chcą poprawić komfort stóp podczas jazdy na nartach. Dostępne się trzy rodzaje wkładek 3Feet Winter (HIGH, MID, LOW), które różnią się wysokością podparcia łuku podłużnego: 

  • HIGH – wkładki z wysokim podparciem łuku – dla stóp wydrążonych
  • MID – wkładki ze średnią wysokością podparcia łuku – dla stóp neutralnych o prawidłowej budowie
  • LOW – wkładki z niskim podparciem łuku podłużnego – dla stóp płasko-koślawych i stóp z płaskostopiem podłużnym

Specjalista ocenia kształt stóp, a następnie dobiera rodzaj wkładek 3Feet dopasowany do wysokości sklepienia podłużnego. Wkładki 3Feet sprawdzają się w przypadku, gdy obie stopy są symetryczne – tzn. prawa i lewa stopa mają taką samą wysokość łuku podłużnego. 

Zimowa seria wkładek Sidas 3Feet doskonale nadaje się także do obuwia codziennego. Tych samych wkładek można używać np w butach narciarskich i trzewikach, zapewniając sobie komfort przez cały czas. 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ