Salon Bike-System - Jedyny Partner Thule w regionie

Data dodania: 2021-01-05

Przychodzi taki moment w życiu każdego rowerzysty, że wycieczki rowerowe po okolicznych ścieżkach przestają być emocjonujące. Chęć zabrania roweru w dalszą podróż dodatkowo potęguje fakt, że turystyka rowerowa z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Zaczynamy zastanawiać się jak zabrać rower w dalsze zakątki naszego kraju lub za granicę, wtedy z pomocą przychodzą bagażniki dachowe, oraz platformy na hak do przewozu rowerów.

Część osób stwierdzi, że specjalny bagażnik do przewozu roweru to nonsens, bo przecież można przewozić rower w środku samochodu. Na dłuższą metę takie rozwiązanie jest bardzo kłopotliwe. Spakowanie roweru do bagażnika najczęściej wymaga złożenia tylnych siedzeń, co znaczenie ogranicza ilość miejsca w samochodzie oraz liczbę pasażerów. Często też nie obejdzie się bez demontażu koła, czy odwrócenia kierownicy. Należy zauważyć, że o ile w przypadku transportu jednego roweru ten sposób może się sprawdzić, to przewożenie większej ilości rowerów może być niemożliwe. Wystarczy też wspomnieć jak niebezpieczny jest taki sposób przewożenia roweru podczas kolizji. Co zrobić kiedy chcemy wybrać się całą rodziną i musimy zabrać kilka rowerów?

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup bagażnika rowerowego. Pierwszym dylematem przed jakim stajemy, jest wybór między bagażnikiem montowanym na dach lub na hak. Nie wszystkie samochody są wyposażone w hak, a montaż takowego to dodatkowy koszt, który nie zawsze się opłaca.

PLATFORMY NA HAK

Jeżeli nasz samochód ma wbudowany hak, lub jesteśmy zdecydowani na jego montaż, najlepszym wyborem będzie platforma do przewozu rowerów. Takie rozwiązaniem jest najbardziej stabilne i bezpieczne, ponieważ rowery są mocno osadzone na szynach i złapane uchwytem do ramy platformy. Platformy charakteryzują się przede wszystkim najłatwiejszym sposobem montażem. Dobrej klasy platformy montowane są za pomocą jednej dźwigni na główce haka. Dodatkowo generują najmniejszy opór powietrza, a sam sposób montażu rowerów nie wymaga od nas wysiłku i wysokiego podnoszenia rowerów. Na większości platform możemy przewozić od 2 do 3 rowerów, w niektórych modelach mamy dodatkową opcję dostawki na kolejny rower. Dobry bagażnik cechuje się ładownością między 50, a 60 kg, co pozwala na bezpieczne przewożenie nawet rowerów elektrycznych. Musimy także pamiętać, że obecnie przepisy wymagają, aby platforma posiadała światło cofania i przeciwmgielne, co wymuszania posiadanie instalacji w samochodzie typu 13 pin. Obecnie najbardziej wszechstronną platformą jest THULE VeloSpace XT w wersji na 2 lub 3 rowery, z możliwością dołączenia dostawki. Dzięki swojej wytrzymałej konstrukcji zapewnia bardzo wysoką sztywność i bezpieczeństwo przewożonych rowerów, także e-bike'ów.

UCHWYT DACHOWY

Często wybieraną opcją przewożenia rowerów jest bagażnik montowany na dachu. Obecnie na rynku możemy spotkać bardzo szeroki wybór bagażników dachowych, od bardzo prostych i niekoniecznie w pełni bezpiecznych, po zaawansowane i bardzo stabilne modele topowych producentów. Popularność tego rozwiązania dodatkowo podnosi fakt uniwersalności bagażnika bazowego, na którym montuje się uchwyt rowerowy. Wadą może być konieczność zakupu dodatkowych elementów jak belki czy stopy montażowe, które różnią się w zależności od modelu samochodu. Łatwiejszy montaż zapewniają samochody z fabrycznie montowanymi relingami. Bagażnik dachowy pozwala również na przewożenie nart za pomocą specjalnych uchwytów lub założenie boxu dachowego. Decydując się na zakup uchwytów dachowych należy wziąć pod uwagę szerokość bagażnika bazowego i ilość rowerów którą chcemy przewozić, zazwyczaj liczba ta waha się między 3, a 4. Uchwyty dachowe różnią się także maksymalną ładownością, standardowo od 17 kg (w prostych wersjach), do 20 kg (w najlepszych modelach). Wyróżniającym się na tle konkurencji modelem uchwytu rowerowego jest THULE ProRide 598. Cechuje się wysoką nośnością, do 20 kg, oraz ciekawym systemem zamknięcia, który nie tylko jest bardzo wygodny przez swoje niskie umiejscowienie, ale także informuje nas o prawidłowej sile docisku.

UCHWYTY NA HAK I KLAPĘ BAGAŻNIKA

Do niedawna często spotykanym sposobem przewozu były uchwyty montowane na klapie bagażnika oraz uchwyty na hak w których w przeciwieństwie do platformy rower jest zawieszony pod ramą. Obecnie przepisy wymuszają aby tylne światła samochodu oraz tablica rejestracyjna były w pełni widoczne. O ile w przypadku uchwytu na hak możemy dokupić tablicę oświetleniową, to prostsze modele uchwytów na klapę bagażnika może zakrywać lampy i tablicę. Najlepszym rozwiązaniem jest uchwyt THULE ClipOn High który dzięki szynom na których montowany jest rower podnosi je ponad poziom lamp. Model ten jest jednak ograniczony do maksymalnie 2 rowerów. Jeżeli mamy vana lub minibusa możemy zdecydować się na zakup modelu THULE BackPac 2, który oferuje od 2 do 4 miejsc na rowery.

Podsumowując, decyzję o wyborze idealnego dla nas sposobu przewożenia roweru musimy zacząć od zadania sobie pytania ile rowerów będziemy przewozić oraz czy będziemy korzystać z np. boxów dachowych. Bardzo ważne jest także sprawdzenie czy wybrany przez nas model posiada odpowiednie certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, bo od tego zależy bezpieczeństwo nasze, naszego sprzętu i innych uczestników ruchu. W celu sprawdzenia, czy dany bagażnik będzie pasował do naszego samochodu najlepiej wybrać się do autoryzowanego sprzedawcy lub skorzystanie z konfiguratora dostępnego np. na stronie https://www.thule.com/pl-pl/buyers-guide

W salonie Bike System znajdziesz największy w regionie wybór bagażników bazowych, uchwytów rowerowych oraz platform firmy THULE, a nasi profesjonalni doradcy pomogą w dobraniu najlepszego rozwiązania do przewozu rowerów.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ NA www.bikesystem.pl

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies OK, AKCEPTUJĘ