Pomiar wysokości przekroku

Data dodania: 2021-09-13

Dobranie odpowiedniej wielkości ramy ma wielki wpływ na komfort jazdy. Najlepiej przymierzyć się do roweru stacjonarnie, jednak w dzisiejszych czasach bywa to niemal niemożliwe. Pojawiło się zapotrzebowanie na pomiar wielkości roweru na wiele wcześniej przed zakupem wymarzonego modelu. 
W zależności od typu roweru w katalogach producenci podają długość roweru (od sterów do sztycy) lub wysokość rury podsiodłowej ramy. 
Ważnym wymiarem, interesującym nas jest wysokość roweru w przekroku. 
To od tego wymiaru nasz przekrok powinien być większy by pozwolić nam zachować luz nad rurą ramy przy zeskakiwaniu z siodełka.

Najważniejsze jest to, by klient mógł sam poprawnie zmierzyć wysokość przekroku .
 Aby móc to zrobić potrzebujecie książki w twardej oprawie, miary oraz prostej ściany ;)


Aby dokonać pomiaru przekroku musicie stanąć boso przy ścianie opierając pięty i pamiętając o wyprostowanej postawie. Między nogi należy włożyć maksymalnie wysoko książkę tak, by jej krótszy brzeg przylegał równolegle do ściany, dłuższy brzeg mamy wysoko między nogami. Trzymając w ten sposób książkę mierzymy wysokość pomiędzy ziemią a górnym grzbietem książki (tym który mamy maksymalnie wysoko w pachwinach) 

Jeśli rower, którego szukamy posiada w specyfikacji wymiar przekroku należy pamiętać by był on mniejszy od tego, który zostal zmierzony. W celu weryfikacji tego jak duża różnica powinna być w przekroku najlepiej skontaktować się ze sklepem by upewnić się co do odpowiedniego rozmiaru. 

Jeśli producent podaje wielkość ramy jako jej długość, należy wielkość przekroku [cm] przemnożyć razy 0.65. Uzyskamy wtedy najbardziej optymalną długość roweru.

Przykładowo: 
Przekrok 82cm 

Dlugość szukanego rozmiaru ramy:  82[cm] x 0,65 = 53,3 [cm] 
Rozmiar ramy którego szukamy oscyluje zatem w rozmiarze ok 53cm. 

Zdjęcie poglądowe pokazuje jak mierzyć przekrok. Oczywiście najdoskonalej byłoby na boso, ale na potrzeby wizualizacji buty mogą być :)


 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies OK, AKCEPTUJĘ